Mykanów

Nazwa wydarzenia: Wspólne śpiewanie znanych i mniej znanych piosenek i pieśni patriotycznych z Orkiestrą Dętą i Zespołem Tanecznym Mażoretek w Gminie Mykanów.

Data: 30 kwietnia 2022 r.
Godzina: 18.00-19.00
Miejsce: Mykanów, Hala Sportowa, ul. Słoneczna 144.
Lokalny koordynator: Dariusz Pomada.


Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów w ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”
w Mykanowie.

« z 4 »

Mykanów – DZIĘKUJEMY !!!

Sprawozdanie z wydarzenia:

30 kwietnia 2022 r. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów wraz z rewią taneczną Presto wzięła udział w koncercie w ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”. Wydarzenie swoim patronatem objęła Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Koncert zorganizował pan Dariusz Pomada Wójt Gminy Mykanów.

Orkiestra Dęta w Mykanowie powstała w 1910 r., od  1998 roku prowadzi ją Krzysztof Witczak. Z jego inicjatywy powstały: Dziecięca Orkiestra Dęta, Szkółka Gry na Instrumentach Dętych i Perkusyjnych oraz Mażoretki, które prezentują układy choreograficzne do wykonywanej przez orkiestrę muzyki. Ostatnie lata działalności zespołu to systematyczna, ciężka praca, ciągły rozwój, ale też pasmo nieprzerwanych sukcesów. Orkiestra reprezentowała Gminę Mykanów na międzynarodowych festiwalach we Friedrichshafen (Niemcy), Balkan Folk Fest (Bułgaria), Mosciano Festival (Włochy), Differdange International Festival For Winds w Luksemburgu, XVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Giulianova we Włoszech, International FIBM Festival w Malgrat de Mar w Hiszpanii, The Shanghai Spring International Music Festival. Wielokrotnie swoją grą uświetniała zawody sportowe rangi krajowej, a także międzynarodowej takie jak: Liga Światowa Siatkarzy, Grand Prix Europy na żużlu, dwukrotnie występowała podczas imprez promujących wyścig Tour de Pologne, oraz na Międzynarodowych Regatach Żeglarskich w Szczecinie w 2007 r. Wieloletnie osiągnięcia Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Mykanowie zostały uwieńczone uzyskaniem tytułu Laureata na Ogólnopolskich Festiwalach Orkiestr Dętych OSP w latach: 2007 w Krynicy Zdroju, 2011 w Krynicy Górskiej, 2015 w Płocku, 2019 w Białymstoku.

Kapelmistrzem orkiestry jest Krzysztof Witczak, a instruktorkami rewii tanecznej Ewelina Stolarska oraz Paulina Peryga.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa wraz z mażoretkami Presto w ostatnich latach podbiła serca publiczności w kraju i w Europie oraz na kontynencie azjatyckim. W swoim repertuarze łączą utwory klasyczne, paradne i rozrywkowe, dzięki czemu potrafią zaskarbić sobie względy każdego słuchacza.

Występ Orkiestry pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Witczaka był nie tylko fantastycznym  widowiskiem. Członkowie orkiestry zaprezentowali się niezwykle elegancko w swoich jednolitych mundurach, podczas gdy mażoretki mają całą gamę różnorodnych strojów, które prezentowały podczas wykonywania układów choreograficznych przy akompaniamencie muzyki. To piękne wydarzenie oprawione zostało dekoracją w narodowych barwach. Koncert składał się z czterech części. Brawurowo do pieni wojskowych i muzyki klasycznej m.in. walca z filmu „Noce i dnie”  układy wykonały dziewczęta z rewii tanecznej, w drugiej części orkiestra zaprezentowała się w utworach wojskowych z wprowadzeniem historycznym pana Krzysztofa Witczaka. W części trzeciej orkiestra zaaranżowała wspólne śpiewanie znanych i mniej znanych pieśni patriotycznych. Z ogromnym zaangażowaniem i wzruszeniem sala śpiewała najbardziej lubiane utwory patriotyczne. Na zakończenie koncertu wystąpiła z polskim muzycznym repertuarem młodzież polska z Litwy. Ich niepowtarzalny akcent chwycił za serca, rozczulił  widownię, która obdarzyła występujących gromkimi brawami. Wieczorny koncert zakończył się uroczystą kolacją. 

Maciej Janowski – koordynator