Lelów

Nazwa wydarzenia: Kresowianie spotykają się z mieszkańcami podczas lokalnego świętowania „majówek”.

Data: 1 maja 2022 r.
Godzina: 18.00-20.00
Miejsce: Gmina Lelów.
Lokalny koordynator: Adam Markowski.

Spotkanie z przedstawicielami Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego, zwiedzanie Izby Tradycji Ziemi Lelowskiej.

Lelów – DZIĘKUJEMY !!!

Sprawozdanie z wydarzenia:

W Lelowie spotkanie odbywało się w Bibliotece Publicznej, gdzie mieści się Izba Tradycji Ziemi Lelowskiej. Goście mieli okazję zapoznać się ze zgromadzonymi na ekspozycji starymi przedmiotami, zdjęciami i dokumentami obrazującymi historię tej miejscowości i jej okolic. Po przejściu do Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego. Prezes Towarzystwa, Mirosław Skrzypczyk zapoznał zebranych z dokonaniami i dorobkiem tego gremium. Są to liczne publikacje dotyczące historii tego terenu, konferencje popularno-naukowe i coroczna impreza plenerowa Święto Ciulimu i Czulentu, przyciągająca tysiące ludzi z całej Polski i z zagranicy.

Na koniec spotkania, w którym uczestniczył wójt gminy Lelów Krzysztof Molenda, gości poczęstowano lokalną potrawą o nazwie Ciulim, będącą polską wersją żydowskiej potrawy o nazwie Czulent.