Kruszyna

Nazwa wydarzenia: Kresowianie spotykają się z mieszkańcami podczas lokalnego świętowania „majówek”.

Data: 1 maja 2022 r.
Godzina: 18.00-20.00
Miejsce: Gmina Kruszyna.
Lokalny koordynator: Tomasz Maj.

Nasi drodzy goście z Litwy po przyjeździe zostaną przywitani przez lokalne władze, następnie udamy się na zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych. Zwiedzimy remontowany, wczesnobarokowy Pałac w Kruszynie z 1630 roku (wraz z włascicielem), następnie udamy się na zwiedzanie Kościoła Św. Macieja Apostoła w Kruszynie z 1661 roku gdzie będziemy mogli zapoznać się z nowymi odkryciami, do których doszło podczas prac remontowych. Na koniec spotkania mamy nadzieję zwiedzić stadninę koni w Widzowie.


Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów w ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”
w Kruszynie.

« z 2 »

Kruszyna – Dziękujemy !!!

W dniu 1 maja w Gminie Kruszyna czas wspólnego spotkania mieszkańców z Polakami z Liwy przebiegał następująco:
1. Od 17.00 do 18.30 grupa zwiedziła Pałac w Kruszynie z roku 1630. Obecni właściciele pokazali zwiedzającym  wnętrze pałacu i jego obejście. Tylko nieliczni mogą zobaczyć perełkę Powiatu Częstochowskiego, w którym na co dzień mieszkają właściciele obiektu.  Pałac jest użytkowany  jak normalny dom. Polacy z Litwy byli zadziwieni, że chodzili po pałacu i wszystko mogli dotknąć, usiąść, robić zdjęcia. To coś zupełnie innego niż w tradycyjnym muzeum.
2. Od 19.00 do 20.30 uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lgocie Małej przygotowali przepyszne swojskie wypieki. Następnie grupa dzieci na dzwonkach zagrała kilka utworów, a na orliku, przed budynkiem szkoły Klub Sportowy Oleńka Kruszyna wykonał pokaz akrobacji gimnastycznej.
3. Od 20.45 w pochodzie biało – czerwonym rozdawano flagi, które przepięknie prezentowały się drugiego i trzeciego maja