Kamienica Polska

Nazwa wydarzenia: Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Gminie Kamienica Polska (za zaproszeniami).

Data: 2 maja 2022 r.
Godzina: 19.00-20.30
Miejsce: Kamienica Polska, Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Konopnickiej 12.
Lokalny koordynator: Maciej Janowski.

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie dawanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Źródło: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny (zespolslask.pl).


Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów w ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”
w Kamienicy Polskiej.

« z 9 »

Kamienica Polska – DZIĘKUJEMY !!!

Więcej informacji na profilu: https://www.facebook.com/kamienicapolska.okolice/posts/5457219980984276

Z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, 2 maja w Hali Widowiskowo – Sportowej w kamienicy Polskiej podsumowano projekt „Z biało czerwoną po powiecie częstochowskim”. Gości powitała Pani Lidia Burzyńska Poseł na Sejm RP i Pan Adam Tajber Wójt Gminy Kamienica Polska.

Gościem honorowym wydarzenia był Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, który skierował życzenia do Polaków z Litwy w Dniu Polonii i Polaków obchodzonego właśnie 2 maja, wspólnie z Dniem Flagi Narodowej. Prezes Stowarzyszenia „Sparta” podziękował Pani Jadwidze Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego za objęcie honorowym patronatem projektu, Pani Lidii Burzyńskiej Poseł RP za współorganizację tego przedsięwzięcia, wszystkim lokalnym koordynatorom, włodarzom gmin, wolontariuszom, osobom wspierającym projekt. Koncert pod hasłem „A to Polska właśnie” rozpoczął się hymnem państwowym. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to najwspanialszy ambasador Polskiej Kultury Narodowej. Koncert  w Kamienicy Polskiej był wielkim wydarzeniem, artyści zaprezentowali widzom wyjątkowy repertuar stanowiący kanon polskiego tańca narodowego i ludowego.  „A to Polska właśnie”  to koncert ukazujący piękno kultury narodowej na tle bogactwa spuścizny regionalnej. Całokształt widowiska stanowiły ludowe pieśni i tańce charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych. Dynamika koncertu i barwne kostiumy sceniczne tworzyły niepowtarzalne  widowisko. Widzów urzekły przepiękne stroje, śpiew a przede wszystkim energia jaką roztaczali artyści na scenie. Była moc, werwa, rozmach, takich koncertów się nie zapomina.

Całości dopełniała udekorowana scena narodowymi elementami: orzeł w koronie, flagi, biało-czerwone bukiety kwiatów przygotowane z inicjatywy Pana Dariusza Pomady Wójta Gminy Mykanów. Widzom rozdano przygotowane wcześniej biało-czerwone przypinki. Było narodowo, odświętnie i niezwykle dostojnie.