Janów

Nazwa wydarzenia: Historyczny piknik w Gminie Janów.

Data: 2 maja 2022 r.
Godzina: 13.00-15.00
Miejsce: Złoty Potok, ul. Krasińskiego 43 (OSP) wjazd od ul. Kościuszki.
Lokalny koordynator: Adam Markowski.

Historyczny Piknik w gminie Janów (poznanie historii miejscowości, spotkanie z KGW Złotopotoczanki i OSP Złoty Potok, nauka rzutu podkową).


Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów w ramach projektu „Z biało-czerwoną po powiecie częstochowskim”
w Janowie.

« z 3 »

Janów – DZIĘKUJEMY !!!

Sprawozdanie z realizacji zadania:

Goście z Litwy mieli okazję obejrzenia największej i najbardziej znanej miejscowości Gminy Janów, czyli Złotego Potoka. Zobaczyli najstarszą na kontynencie europejskim hodowlę ryb łososiowatych, Pstrągarnię Raczyńskich, założoną w 1881 roku przez Michała Girdwoynia – najlepszego ówczesnego ichtiologa, położoną w Rezerwacie Parkowe w dolinie rzeki Wiercicy.

Uczestnicy spotkania zwiedzili też kościół pw. Jana Chrzciciela, Pałac Raczyńskich i Dworek Krasińskich , w którym mieści się Muzeum Regionalne, rzeźbę „Nosiwódki” wykonaną przez jednego z najlepszych rzeźbiarzy polskich Jerzego Kędziorę oraz zabytkową studnię z herbami właścicieli Złotego Potoka.

W  remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotym Potoku goście mieli okazję do mniej typowego poznania naszej historii przy okazji nauki gry rzutu podkową. Jest to gra opracowana podczas obchodów 300-lecia założenia Janowa jako prywatnego miasta przez Jana Aleksandra Koniecpolskiego. Herb Janowa, to podkowa z krzyżem – herb rodu Koniecpolskich. Uczestnicy pikniku aktywnie spędzali czas , m.in.  biorąc udział w grze zręcznościowej, konkursach  związanych tematycznie z miejscową historią. Najlepsi w tej konkurencji otrzymali nagrody w postaci albumów ze zdjęciami z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a wszyscy uczestnicy dostali wydawnictwa promujące tę krainę. Remiza udekorowana była biało-czerwonymi flagami i taka też flaga powiewała na maszcie przed remizą. Zadbali o to strażaccy ochotnicy z tej właśnie jednostki.

Uczestnicy pikniku  ugoszczeni obiadem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich „Złotopotoczanki”, na bazie lokalnych produktów. Panie zaśpiewały zgromadzonym kilka piosenek ze swojego repertuaru.
państwowe.